Ana içeriğe atla

Tecrübeli bir SAP ABAP programcısının S/4HANA'daki yeri nedir?

S/4 HANA duyurulduktan sonra, hem SAP kullanan şirketlerde hem de ekosistemdeki tüm danışman ve programcılarda biraz endişeli biraz da tatlı bir telaş başladı.

Özellikle danışman ve ABAP programcılarının kafası karışık. Görüşler temelde ikiye ayrılmış durumda: Bir grup; HANA daha çok yeni, yayılması en az 5-10 sene alır, o zamana kadar da köprünün altından çok sular akar diyerek mevcuttaki dönüşümü görmezden gelip kafalarını kuma gömmeyi tercih ederken, bir grup da, artık dönüşme vakti geldi durum bu sefer ciddi diyor.

Aslında dönüşüm 3 sene once başlamıştı, yani 5-10 sene var diye düşünen arkadaşlar için sandıkları kadar zaman kalmadığını belirtmek isterim.

Ancak durum o kadar da karamsar değil, ABAP hala çok önemli back-end'in hala en önemli parçası. Ama front-end ya da presentation layer'da durum çok farklı. Artık sapgui tarafından tüketilecek kullanıcı arayüzü tarih oldu diyebiliriz. Zaman UI5 zamanı, jquery zamanı, json zamanı, odata zamanı.

Benim tecrübeli ABAP programcısı arkadaşlarıma net bir tavsiyem var: sakın kafanızı kuma gömmeyin. Yoksa digital fotoğraf makinalarının gelişini önemsemeyen Kodak durumuna düşebilirsiniz. Oysa ki tüm avantaj şu an elinizde, SAP data dictionary'sini sizden daha iyi bilen yok, iş akışlarına hakimsiniz, kullanıcılar en çok size güveniyorlar, bu dönüşümde sizin rehberliğiniz çok önemli.

Yapmanız gereken sadece, yeteneklerinizi birazcık dönüştürmeniz. Aşağıdaki linklere bir göz atın. Tüm sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.

http://scn.sap.com/community/mobile/blog/2013/10/03/lets-talk-odata-shall-we

http://scn.sap.com/community/career-center/blog/2014/06/10/where-is-my-place-in-hana-as-an-experienced-abap-developerBu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…

Neden S/4 HANA'ya upgrade ya da migrate etmeliyim?

Internette bu soruyu aradığınıza göre büyük ihtimalle, mevcut SAP ERP 'nizden bir şikayetiniz yok. Büyük sorunlar ve sıkıntılar çok şükür geride kaldı, çok yoruldunuz ama kullanıcılar memnun sistem stabil.

Tam rahat bir soluk alacakken nereden çıktı şimdi S/4 HANA? SAP ERP gayet iyi, tüm ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, diye aklınızdan geçiriyorsunuz, ancak durum tam da böyle değil maalesef.
Kullandığınız ve memnun olduğunuz SAP ERP aslında 1992 yılında duyurulan R/3'ün 2004 yılında geliştirilmiş hali. 1992 yılında ilk duyurulduğunda çığır açmıştı. Bir çok firma ERP nedir bilmiyordu ya da kullandıkları sistemler mainframe ya da mini'ler üzerinde geliştirilmiş muhasebe ya da MRP temelli sistemlerdi, entegrasyondan bahsedilemezdi. İşte bu yıllarda SAP çığır açan client-server mimariyi ve Graphical User Interface'i temel alan R/3'ü ERP adıyla pazara sundu. 
Grafik ekranlar, masaüstü PC'nin de kaynaklarını kullanabilen son derece hızlı, entegre ve modern bir çözüm. O za…