Tecrübeli bir SAP ABAP programcısının S/4HANA'daki yeri nedir?

S/4 HANA duyurulduktan sonra, hem SAP kullanan şirketlerde hem de ekosistemdeki tüm danışman ve programcılarda biraz endişeli biraz da tatlı bir telaş başladı.

Özellikle danışman ve ABAP programcılarının kafası karışık. Görüşler temelde ikiye ayrılmış durumda: Bir grup; HANA daha çok yeni, yayılması en az 5-10 sene alır, o zamana kadar da köprünün altından çok sular akar diyerek mevcuttaki dönüşümü görmezden gelip kafalarını kuma gömmeyi tercih ederken, bir grup da, artık dönüşme vakti geldi durum bu sefer ciddi diyor.

Aslında dönüşüm 3 sene once başlamıştı, yani 5-10 sene var diye düşünen arkadaşlar için sandıkları kadar zaman kalmadığını belirtmek isterim.

Ancak durum o kadar da karamsar değil, ABAP hala çok önemli back-end'in hala en önemli parçası. Ama front-end ya da presentation layer'da durum çok farklı. Artık sapgui tarafından tüketilecek kullanıcı arayüzü tarih oldu diyebiliriz. Zaman UI5 zamanı, jquery zamanı, json zamanı, odata zamanı.

Benim tecrübeli ABAP programcısı arkadaşlarıma net bir tavsiyem var: sakın kafanızı kuma gömmeyin. Yoksa digital fotoğraf makinalarının gelişini önemsemeyen Kodak durumuna düşebilirsiniz. Oysa ki tüm avantaj şu an elinizde, SAP data dictionary'sini sizden daha iyi bilen yok, iş akışlarına hakimsiniz, kullanıcılar en çok size güveniyorlar, bu dönüşümde sizin rehberliğiniz çok önemli.

Yapmanız gereken sadece, yeteneklerinizi birazcık dönüştürmeniz. Aşağıdaki linklere bir göz atın. Tüm sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.

http://scn.sap.com/community/mobile/blog/2013/10/03/lets-talk-odata-shall-we

http://scn.sap.com/community/career-center/blog/2014/06/10/where-is-my-place-in-hana-as-an-experienced-abap-developer