Neden S/4 HANA'ya upgrade ya da migrate etmeliyim?

Internette bu soruyu aradığınıza göre büyük ihtimalle, mevcut SAP ERP 'nizden bir şikayetiniz yok. Büyük sorunlar ve sıkıntılar çok şükür geride kaldı, çok yoruldunuz ama kullanıcılar memnun sistem stabil.

Tam rahat bir soluk alacakken nereden çıktı şimdi S/4 HANA? SAP ERP gayet iyi, tüm ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, diye aklınızdan geçiriyorsunuz, ancak durum tam da böyle değil maalesef.

Kullandığınız ve memnun olduğunuz SAP ERP aslında 1992 yılında duyurulan R/3'ün 2004 yılında geliştirilmiş hali. 1992 yılında ilk duyurulduğunda çığır açmıştı. Bir çok firma ERP nedir bilmiyordu ya da kullandıkları sistemler mainframe ya da mini'ler üzerinde geliştirilmiş muhasebe ya da MRP temelli sistemlerdi, entegrasyondan bahsedilemezdi. İşte bu yıllarda SAP çığır açan client-server mimariyi ve Graphical User Interface'i temel alan R/3'ü ERP adıyla pazara sundu. 

Grafik ekranlar, masaüstü PC'nin de kaynaklarını kullanabilen son derece hızlı, entegre ve modern bir çözüm. O zamanlar bilgisayar kullanıcıları, toplam şirket çalışanlarının %10'nu geçmezdi. Satış temsilcileri ellerinde kataloglarla şık şirket defterlerine ajandalarına sipariş alırlardı. Pek az kimsenin 
e-mail adresi vardı, birbirimize önemli günlerde kart postalardık, alışverişlerimizi pasajlardan yapardık, AVM'ler yok gibiydi.

Ancak durum şimdilerde çok değişti. Pazar şartları ve rekabet o kadar arttı ki, şirketler artık sadece müşteri için değil çalışan için de yarışmak zorunda. 

Artık hem müşteriler hem de kullanıcılar mobil ve başka bir nesilin insanları yani SAP ERP ile onun kullanıcıları başka nesillere aitler. Günümüz kullanıcıları, basit, hızlı uygulamalar istiyorlar twitter gibi, ve kullanırken eğlenmek istiyorlar facebook gibi.

Heryerde bilgi var,sensörler heryerde, makinalar makinalarla konuşuyor, en doğru tahmini yapan kazanıyor ama bunun için çok fazla veriyi ışık hızında işlemek gerekiyor.  Internet of Things, Bigdata, prediction.

O kadar fazla server, yazılım, entegratör, birim var ki şirketler bununla mı uğraşmalı yoksa ana faaliyetlerine konsantre olmalı?

İşte tam bu noktada SAP S/4 HANA ile firmalara diyor ki siz kendi ana işinize odaklanın, tüm digital dönüşümünüzü bana bırakın, ister cloud ister hibrit, SAP tüm trendlere cevap verecek uçtan uca platformu HANA ve Fiori ile basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış süreçleri ile S/4 HANA adı altında sunuyor.

Asıl rahat bir nefes S/4 HANA ile alınacak gibi görünüyor.

Sevgiler, 

Sarhan @sarhanpolatates