Ana içeriğe atla

SAP Simple Finance - SAP Accounting Powered by HANA, Veritabanı Modeli ve Geçiş Planı

SAP 2014 yılında yeniden tasarladığı ERP çözümünün ilk ürünü olan Simple Finance'i duyurmuştu. Bu ürün ile SAP aslında şunları vadediyordu:
 
 
 
Ay kapanışını bir günde bitirmek,
 
Daha dinamik planlama,
 
Sermaye karlılığını artırmak ve
 
Kayıp kaçakları önlemek. 
 
  
Tüm bu vaadleri yerine getirebilmek için iki önemli silaha güveniyordu: HANA bellek içi işleme teknolojisi ve sadeleştirilmiş veri modeli.
 
Peki nedir bu sadeleştirilmiş veri modeli: HANA platformu ile zaten indexler ve kalıcı aratoplam tablolarına gerek olmuyor, bir kere sırf bu bile saklanacak veriyi azaltıyor. SAP bu avantajdan yararlanarak mevcutta kullandığı bu tabloları aynı isimdeki HANA view'leri ( Bu konuyu HANA modellemesi isimli başka bir yazıda detaylı anlatacağım) ile yer değiştiriyor. Yani artık içinde veri tutan tablo olmaktan çıkıyorlar:
 
  • Mevcuttaki SAP ERP FI-GL index ve toplam tabloları olan GLT0, BSIS, BSAS ve FAGLFLEXT, FAGLBSIS, FAGLBSAS
  • Mevcuttaki SAP ERP FI-AR, FI-AP tabloları  KNC1, KNC3, LFC1, LFC3, BSID, BSIK, BSAD, BSAK
  • CO toplam tabloları COSP and COSS
 
Geriye BSEG ( genişletilmiş) ve BKPF kalıyor, tipi bir müşteri sistemini HANA destekli Simple Finance'e geçtikten sonraki durumu:
 
    Table sizes  customer system
Table Description ERP Financials in Suite on HANA Simple Finance on HANA
BKPF Accounting documents 1.2 GB 1.2 GB
BSEG Accounting document line items 4.5 GB ** 5.0 GB
BSID Open items Accounts Receivable 0.1 GB  
BSIK Open items Accounts Payable 0.0 GB  
BSIS Open items General Ledger * 23.2 GB  
BSAD Cleared items Accounts Receivable 3.3 GB  
BSAK Cleared items Accounts Payable 2.1 GB  
BSAS Cleared items General Ledger * 5.5 GB  
KNC1 Totals Accounts Receivable 0.1 GB  
LFC1 Totals Accounts Payable 0.0 GB  
GLT0 Totals General Ledger 0.0 GB  
  Total (of above tables) 40.0 GB 6.2 GB
* Includes partially archived items (not considered here)
** Includes additional fields for New G/L
Kaynak : https://blogs.saphana.com/author/jens-krueger/

S/4 HANA sistemini kurduğunuzda ise SAP Accounting powered by SAP HANA'ya geçiş adımlarını yapabileceğiniz SPRO eklentisi size klavuzluk ediyor.


Ancak yukarıdaki uyarlamaya ulaşabilmek için SAP Accounting powered by HANA ya da bilinen adı ile Simple Finance eklentilerinin doğru olarak kurulması gerekmektedir.

 
 
Daha detaylı yazacağım,

Sevgiler,

Sarhan, @sarhanpolatates

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

SAP Concur Nedir? Nasıl Deneyebilirim? Neden Concur kullanmalıyım?

Concur, SAP'nin 2014 yılında satın aldığı, dünyanın en çok kullanıcısı olan bulut tabanlı seyahat masrafı yönetim uygulamasıdır.

Concur'un gücü; sunduğu fonksiyonalitenin ötesinde, ekosisteminde barındırdığı iş ortaklarıdır. Binlerce iş ortağı sayesinde, kurumlar personelinin masraflarını kontrol etmenin ötesinde seyahatlerini planlama ve çok uygun fiyatlara karşılayabilme imkanına sahip olabilmekteler. Sizin için önceden pazarlığı yapılmış, konaklama, seyahat, yeme içme ve daha fazlası binlece şirket ve marka Concur pazar yerinde hazır beklemekte.

Ayrıca anlaşma sağlanan bu partner ağı kullanılarak yapılan her türlü harcamanın belgesi elektronik olarak saklanmakta ve SAP ERP'ye otomatik olarak akabilmektedir. Bu sayede her çalışanın kabusu olan masraf girişi ya da masrafların geç girilmesi ya da ödenememesi gibi durumlar ortadan kalkmaktadır.

Mevcut partner'ler için : https://www.concur.com/en-us/partners

2 kişilik bir şirketten 300.000 çalışanı olan bir gruba kadar her …

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…