Simple Finance Nedir? SAP ERP üzerine kurulabilir mi? İlla HANA mı gerekir?

SAP'nin 2013 yılında Complexity'e yani Karmaşık olana karşı açtığı savaşın ilk somut örneği diyebiliriz Simple Finance'e.

SAP, Fiori ile arayüz olarak HTML5'in tüm imkanlarını kullanarak gerçekten kullanışlı ve basit hale gelmişti ama bu sadece üstyapı gençleşmesi idi. Asıl yenilik ise süreçlerin yeniden tasarlanması ile elde edilecekti, SAP bunu Simple Finance ile gerçekleştirdi.

Simple Finance, mevcut Finansalların üzerine geçirilmiş Fiori kılıfı değil, tam anlamı ile yeniden tasarlanıp geliştirilmiş bir ürün olarak geçen sene (2014 yılı) duyurulmuştu. Bu sene FKOM2015 Barselona'nın yıldızı olan S/4 HANA ile anlatılan ve sunulan geliştirmelerin en somut örneği olarak karşımıza çıktı.

Simple Finance bir add-on olarak SoH üzerinde aktiflenebilirken, diğer SAP ERP sürümleri ile de çalışabilmektedir. HANA üzerinde çalışmasına ragmen side-car yaklaşımı ile SAP SLT sayesinde herhangi bir veritabanında çalışan SAP ERP yanında bir çözüm olarak da kullanılabilir.

Geleneksel veritabanı modellemesini, In-memory ve kolon temelli işlem ortamı sayesinde baştan tasarlayan SAP, hem indekslerden hem de aratoplam tablolarından kurtulmuş ve vertabanı çok hafiflemiş. Bu durum sadece daha az very anlamına gelmiyor, daha hızlı yazma ve okuma anlamına da geliyor.