Ana içeriğe atla

Simple Finance Nedir? SAP ERP üzerine kurulabilir mi? İlla HANA mı gerekir?

SAP'nin 2013 yılında Complexity'e yani Karmaşık olana karşı açtığı savaşın ilk somut örneği diyebiliriz Simple Finance'e.

SAP, Fiori ile arayüz olarak HTML5'in tüm imkanlarını kullanarak gerçekten kullanışlı ve basit hale gelmişti ama bu sadece üstyapı gençleşmesi idi. Asıl yenilik ise süreçlerin yeniden tasarlanması ile elde edilecekti, SAP bunu Simple Finance ile gerçekleştirdi.

Simple Finance, mevcut Finansalların üzerine geçirilmiş Fiori kılıfı değil, tam anlamı ile yeniden tasarlanıp geliştirilmiş bir ürün olarak geçen sene (2014 yılı) duyurulmuştu. Bu sene FKOM2015 Barselona'nın yıldızı olan S/4 HANA ile anlatılan ve sunulan geliştirmelerin en somut örneği olarak karşımıza çıktı.

Simple Finance bir add-on olarak SoH üzerinde aktiflenebilirken, diğer SAP ERP sürümleri ile de çalışabilmektedir. HANA üzerinde çalışmasına ragmen side-car yaklaşımı ile SAP SLT sayesinde herhangi bir veritabanında çalışan SAP ERP yanında bir çözüm olarak da kullanılabilir.

Geleneksel veritabanı modellemesini, In-memory ve kolon temelli işlem ortamı sayesinde baştan tasarlayan SAP, hem indekslerden hem de aratoplam tablolarından kurtulmuş ve vertabanı çok hafiflemiş. Bu durum sadece daha az very anlamına gelmiyor, daha hızlı yazma ve okuma anlamına da geliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAP Concur Nedir? Nasıl Deneyebilirim? Neden Concur kullanmalıyım?

Concur, SAP'nin 2014 yılında satın aldığı, dünyanın en çok kullanıcısı olan bulut tabanlı seyahat masrafı yönetim uygulamasıdır.

Concur'un gücü; sunduğu fonksiyonalitenin ötesinde, ekosisteminde barındırdığı iş ortaklarıdır. Binlerce iş ortağı sayesinde, kurumlar personelinin masraflarını kontrol etmenin ötesinde seyahatlerini planlama ve çok uygun fiyatlara karşılayabilme imkanına sahip olabilmekteler. Sizin için önceden pazarlığı yapılmış, konaklama, seyahat, yeme içme ve daha fazlası binlece şirket ve marka Concur pazar yerinde hazır beklemekte.

Ayrıca anlaşma sağlanan bu partner ağı kullanılarak yapılan her türlü harcamanın belgesi elektronik olarak saklanmakta ve SAP ERP'ye otomatik olarak akabilmektedir. Bu sayede her çalışanın kabusu olan masraf girişi ya da masrafların geç girilmesi ya da ödenememesi gibi durumlar ortadan kalkmaktadır.

Mevcut partner'ler için : https://www.concur.com/en-us/partners

2 kişilik bir şirketten 300.000 çalışanı olan bir gruba kadar her …

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…