Ana içeriğe atla

IoT Internet Of Things - Nesnelerin İnterneti - SAP Çözümleri Türkiye

Günümüzün en önemli trendlerinden birisi de Internet of Things ya da Türkçe karşılığı ile Nesnelerin interneti. Google'de bir arama yaptığınızda binlerce kaynak ya da parlak fikir bulmanız mümkün ancak, burada büyük sorun bugünden ayağı yere basan çözümleri bulup uygulayabilmek.Mevcut çözümler ya laboratuvar ortamlarından çıkarıldıklarında yaşayamayacak kadar prototip ya da da dünya devlerinin menülerinde yeralacak kadar pahalı.

SAP bu durumu farketmiş olacak ki, S/4 HANA ile birlikte IoT yaklaşımına da platform olmak istediğini belirtiyor. Çözümlerini 4 ana başlıkta toplamış:

1. Önleyici Bakım: Predictive Maintenance
2. Bütünleşik Lojistik: Connected Logistics
3. Bütünleşik Üretim: Connected Manufacturing
4. Artırılmış Gerçeklik: Augmented Reality

Tüm bu çözümlerin dayandığı temel nokta, sensörlerden ya da her türlü cihazdan (giyilebilir teknoloji ürünleri de dahil ) toplanan verilen istenen formatlara dönüştürülüp, önceden hazırlanan bilgi desenlerine uygun şekilde biriktirilip, gerek predictive gerekse analitik amaçla kullanılmasıdır.

SAP kolon temelli ve bellek içi işleme izin veren HANA platformu ile sensörlerden toplanan bigdata ya da türkçe karşılığı ile büyük verileri büyük bir hızla işleyip gerçek zamanlı analizlere imkan verebilmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…

Neden S/4 HANA'ya upgrade ya da migrate etmeliyim?

Internette bu soruyu aradığınıza göre büyük ihtimalle, mevcut SAP ERP 'nizden bir şikayetiniz yok. Büyük sorunlar ve sıkıntılar çok şükür geride kaldı, çok yoruldunuz ama kullanıcılar memnun sistem stabil.

Tam rahat bir soluk alacakken nereden çıktı şimdi S/4 HANA? SAP ERP gayet iyi, tüm ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, diye aklınızdan geçiriyorsunuz, ancak durum tam da böyle değil maalesef.
Kullandığınız ve memnun olduğunuz SAP ERP aslında 1992 yılında duyurulan R/3'ün 2004 yılında geliştirilmiş hali. 1992 yılında ilk duyurulduğunda çığır açmıştı. Bir çok firma ERP nedir bilmiyordu ya da kullandıkları sistemler mainframe ya da mini'ler üzerinde geliştirilmiş muhasebe ya da MRP temelli sistemlerdi, entegrasyondan bahsedilemezdi. İşte bu yıllarda SAP çığır açan client-server mimariyi ve Graphical User Interface'i temel alan R/3'ü ERP adıyla pazara sundu. 
Grafik ekranlar, masaüstü PC'nin de kaynaklarını kullanabilen son derece hızlı, entegre ve modern bir çözüm. O za…