S/4HANA Finans modülünün Fiori üzerinden kullanım güncesi

S4HANA'nın getirdiği en önemli özelliklerinden birisi de Fiori arayüzü ile kullanılabildiği iddiasıydı. biz de bunu Barhan Çelik ile Finans modülünde test etmek istedik. Bakalım ne kadar SAP Gui'ye ihtiyaç duymadan ilerleyebilecektik.
Öncelikle gerekli tüm Fiori kataloglarını ve rollerini aktifleyerek işe başladık. Burada farkettiğimiz ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın, tüm süreçlerin HTML5 tabanlı UI5 ile hazır olmadığı oldu. Hala portal'a başvurular var, özellikle ana veri bakımı için


Gerekli hazırlıkları bitirdikten sonra işe koyulduk. Kendime aşağıdaki gibi bir ana sayfa yaptım


Sonra Hesap planını kontrol ettim. Ayrıca Bilanço, Kar Zarar gibi gruplama ve raporlamaları da Fiori arayüzü ile yapabileceğimi de gördüm


Güzel olanı, buradan, istediğiniz hesabın özelliklerinin bakımını şirket kodu ya da hesap planı seviyesinde yapabilmeniz hala SAP GUI'ye ihtiyacınız yok.


Sonrasında yevmiye kayıdını girmeyi test edelim istedik, bakalım gerçekten kolay mı?Gerçekten müthiş kolay, hiçbir eğitime ihtiyaç duymadan daha önce muhasebe fişi girmiş herhangi birisi kolaylıkla yapabilir.
Girdiğiniz daha önceki belgeleri liste halinde görüp, üzerine tıkladığınız herhangi bir belge ile yola devam edebilirsiniz. Neler mi yapabilirsiniz?


Yeniden kaydedebilir, ters kaydını alabilir, ya da farklı para birimlerine çevirebilirsiniz. Ayrıca hesabın üstüne tıkladığınızda da o hesabın bakiyesini görebilirsiniz:


Şimdilik bu kadar, bir sonraki yazımda, denkleştirme ve müşteri kalemleri olacak.

@sarhanpolatates