SAP Simple Finance 1.0 ve Simple finance 2.0 arasındaki farklar - 2 : Central Finance

Central Finance


Simple Finance 2.0 ile gelen önemli özelliklerden birisi de Central Finance. SAP burada çoklu şirket yapısı olan büyük grupları ve mevcut Finansal kurgusunu henüz Simple Finance'e toptan geçirmeyi planlamayan müşterileri hedeflemiş. 


Central Finance ile, SAP ERP kullanan grup şirketleri, mevcut Finansal operasyonlarını geleneksel FI ve CO modulleri ile yürütmeye devam ederlerken, SAP Landscape Transformation Replication Server (SAP SLT)  ve SAP Master Data Governance yardımı ile oluşturulan kayıtlar ayrı bir donanım üzerinde kurulan Simple Finance'e aktarılıp raporlanıyor.


Öncelikle anaverilerin eşleştirilmesi edilmesi gerekiyor: Şirket kodu, şirket id'si gibi verilerin manual ya da MDG kullanılarak eşleştirilmesi gerekiyor, ardından da ilgili üretim siparişleri, ve iç siparişlerin de cost object mapping framework kullanılarak eşleştirilmesi gerekiyor. 


SAP SLT kullanılarak ilgili kaynak sistemlerde oluşturulan FI ve CO belgeleri Simple Finance'e aktarılıyor.

Aslında Simple Finance 1.0'da da tüm bunları yapmak mümkündü side-car yaklaşımı ile ancak yeni versiyonda daha derli toplu ve Universal Journal Entry yapısı ile uyumlu hale getirmiş.

@sarhanpolatates