SAPUI5 ve Fiori konusunda Referans Kaynaklar

Benjamin Kwong isimli bir gönüllünün Sap Community Network'de yazdığı makale tüm bu sorulara çok güzel cevapları vermiş, kendisine buradan teşekkür etmek istiyorum, büyük olasılıkla anlamayacak ama, google çevirici ile belki haberi olur :)
Makalenin orjinali : http://scn.sap.com/community/developer-center/front-end/blog/2015/08/22/a-beginner-s-guide-to-skilling-up-for-sap-fiori-and-ui5


Kwong konuyu 9 başlık altında incelemiş: ben ilk 6'sını burada kullandım, siz orjinal makaleden devam edebilirsiniz.

1. Web Teknolojileri hakkında temel bilgiler: HTML, CSS, Javascript ve JQuery konularında bilgi sahip olunması şart, eğer SAPUI5 ve Fiori uygulaması geliştiricisi olmak istiyorsanız.  Codecademy ve codeschool kaynaklarını öneriyor kendisi. Gerçekten güzel hazırlanmış bir platform, ben girip baktım çok faydalı görünüyor.2. Browser kullanan uygulamaların Nasıl Debug edileceği: Her programcı için debug olmazsa olmazdır ama desktop temelli uygulama geliştiriciler için browser temelli uygulamaların nasıl debug edileceği bir muammadır. İşte bu noktada Kwong çok faydalı yöntemler paylaşmış:
3.  RESTful API 'nin nasıl çalıştığını bilmek www.restapitutarial.com burada gerekli bilgiler mevcut.


4. OData hakkında detaylı bilgi sahibi olmak:OData RESTful protocol'unun bir türü olduğundan www.odata.org a girip bilgi edinmek çok faydalı.
  •  Postman extension download edip Google Chrome a yüklemelisiniz, ardından ekteki kaynaktan temel OData yeteneklerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz, basic OData tutorial.
  • Sonrasında kendi  SAP Netweaver Gateway systeminiz için SCN'de araştırma yapmanız lazım.

5. git, github, gists ve jsbin konularını öğrenmeniz gerekli 
  • Git her SAP programcısının öğrenmesi gereken bir  open source code repository 
  • Codeschool bir sürü ücretsiz interaktif ders mevcut.
       Try Git
       Git Real
       Git Real 2

6. SAP Fiori ve SAPUI5 öğrenin