SAP HANA TDI Tailor DataCenter Integration Model ile Appliance Model Karşılaştırması

SAP HANA'yı 2011 yılında duyurduğunda, sadece önde gelen HW tedarikçilerinin seçilmiş donanım bileşenlerini kullanarak oluşturduğu sistemler ve üzerinde hazır işletim sistemi ve diğer gerekli bileşenlerin garantili olarak kurulduğu ortamlarda çalışmasına izin veriyordu. 

Bu özetle şu demekti, HANA mevcut donanım parkınızda çalışmaz, yatırım yapmanız lazım, çünkü HANA özel bir ürün ya da çözüm platformu.

Ancak herşey o kadar hızlı gelişti ve ilerledi ki, HANA özel olmaktan çıkıp, SAP'nin en önemli DB'si ya da başka bir deyişle platformu oldu. Hatta en son amiral çözümü SAP ERP'nin adı bile S/4 HANA oldu.

Hedef dünyadaki 283.000 müşterinin tamamı olunca da sadece seçili ve özel applience'da çalışır deme lüksü kalmadı.

2013 yılında müşteriler, mevcut donanım bileşenlerini ya da istedikleri bileşenleri kullanarak kendi HANA applience'larını oluşturabilmelerine imkan veren TDI yani Tailor Data Center Integration Modeli duyurdu.
Ben de 2015 yılının sonlarına gelirken, bu konuyu inceleyip her iki modelin de güçlü ve zayıf yönlerini yazmak istedim.

SAP HANA Appliance Model
Öncelikle söylemeliyim ki garantici müşteriler için harika bir model, donanım tedarikçisine karar verip, sizing yapıyorsunuz, sonrasında herşey kurulu ve hazır geliyor. İşletim sistemi, HANA, siz sadece ilgili SAP bileşenin yükleyin yeter. SAP ful destek veriyor. 

Ancak donanımı istediğiniz gibi artırıp azaltamıyorsunuz ya da başka bir deyişle, SAP'nin izni ve bilgisi olmadan tozunu bile alamazsınız :)

SAP HANA Tailored Data Center Integration TDI

Öncelikle bu yaklaşımın en güzel yanı, bilgisi olan, tecrübeli müşteriler için sonsuz seçenek sunması. Mevcut donanım yatırımlarınızı kullanarak Storage, Network, CPU seçenekleri içinde istediğiniz değişikliği ya da konfigürasyonu yapabilirsiniz.

Gelelim keyifsiz yanlarına, SAP'nin garantisi yok, hiçbirşey kurulu değil, tüm bakım anlaşmalarından siz sorumlusunuz. 

Sonuç

Bence Data Center işletmesi konusunda tecrübeli, bilgili ve yeterince kaynağı olan, yatırımlarını yapmış müşteriler için tavsiyem kesinlikle TDI, ancak bu konuda yeterli kaynağı olmayan müşteriler için tavsiyem kesinlikle Appliance model.
Sevgiler,

@sarhanpolatates