Ana içeriğe atla

Mevcut Fiori Uygulamalarını Fiori 2.0'a Nasıl Upgrade Edebilirim? Sistemim S/4HANA değil !

Kasım 2016'da S4HANA 1610 ile birlikte Fiori 2.0'ın resmi duyurusu yapıldı. Duyuru ve sonrasında ya ben yanlış anladım ya da SAP çok iyi açıklayamadı, Fiori 2.0 kullanabilmek için S4 1610 gerekli bir kanı oluştu. Belki de bu bende böyle yanlış oluşmuş olabilir. Ancak bu durum bana çok anlamsız geldiğinden biraz araştırma yaptım ve gördüm ki, mevcut Fiori kullanan ya da kullanmayı düşünen hale hazırdaki tüm SAP müşterileri aslında Fiori 2.0'a S4 1610 kullanmasalar da geçebilirlermiş. 

Business Suite SAP kullanıcıları için yapılması gereken  Front-End Server 3.0 üzerinden Fiori 2.0 kullanılması. Ancak üzücü haber SAP Fiori notification kullanılamıyor.

Yanda SAP tarafından yayınlanan digramda yapılması gerekenler özetlenmiş.

Upgrade yapmadan önce mutlaka 3 maddede açıklanan adımlar dikkate alınmalı:

1. UI Theme Designer ile kendi geliştirdiğiniz Blue Cristal'ı baz alan temalar olan Belize baz alınarak tekrar yapılmak zorunda. Çünkü artık Blue Cristal kalmayacak.

2. Standart dışı uygulamaların Merged Header kullanımın Auto-Adapter ile uyumlu çalışmasının kontrol edilmesi gerekli.  Çünkü Fiori 2.0 ile sadece 1 header bar olacak en üstte.

3. Custom UI5 kontrollerinin Belize ile uyumlu çalıştığının kontrol edilmesi lazım. 

Bence eksik fonksiyonları olsa bile Fiori 2.0'a upgrade edilmesi gerekli.

Sevgiler
@sarhanpolatates

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

SAP Concur Nedir? Nasıl Deneyebilirim? Neden Concur kullanmalıyım?

Concur, SAP'nin 2014 yılında satın aldığı, dünyanın en çok kullanıcısı olan bulut tabanlı seyahat masrafı yönetim uygulamasıdır.

Concur'un gücü; sunduğu fonksiyonalitenin ötesinde, ekosisteminde barındırdığı iş ortaklarıdır. Binlerce iş ortağı sayesinde, kurumlar personelinin masraflarını kontrol etmenin ötesinde seyahatlerini planlama ve çok uygun fiyatlara karşılayabilme imkanına sahip olabilmekteler. Sizin için önceden pazarlığı yapılmış, konaklama, seyahat, yeme içme ve daha fazlası binlece şirket ve marka Concur pazar yerinde hazır beklemekte.

Ayrıca anlaşma sağlanan bu partner ağı kullanılarak yapılan her türlü harcamanın belgesi elektronik olarak saklanmakta ve SAP ERP'ye otomatik olarak akabilmektedir. Bu sayede her çalışanın kabusu olan masraf girişi ya da masrafların geç girilmesi ya da ödenememesi gibi durumlar ortadan kalkmaktadır.

Mevcut partner'ler için : https://www.concur.com/en-us/partners

2 kişilik bir şirketten 300.000 çalışanı olan bir gruba kadar her …

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…