SAP Simple Logistics Çıktı mı derken, yepyeni S/4HANA On-premise 1511 geldi

SAP Yepyeni bir ürün çıkarmaya karar verdi sonunda çok şükür. Bu yıl şubat ayında apar topar duyurduğu S/4HANA ürünü, geçen hafta duyurulan yeni ürünle karşılaştırıldığında çakma S4HANA'ydı ama sonunda yanlıştan döndü.

Şimdi iki farklı ürün var:

1. SAP ERP 6.0 EHP0--7'ye giden hepimizin bildiği, herhangi bir veritabanı üzerinde çalışan ürün. Bu ürün Business Suite ailesinin merkezinde yer alan ürün. Bu ürün HANA üzerinde çalıştığında ise bambaşka bir hal alıyor. Çünkü Fiori'nin analitic ve factsheet tile'ları ile harkulade ekranlar ve SAP deneyimi yaşatıyor. Tabi ki HANA Analitikler kurulması şartı ile. İşte bu ürüne bir de Simple Finance 1503 yüklenip migrate edildiğinde ise ürüne S/4 HANA deniyordu. Ama Finans haricinde tüm veri modeli aynı kalıyordu.

2. SAP S/4HANA, bu ürün artık tamamen yeni. Artık SAP ERP 6.0 üzerine Simple herhangi birşeyi yükleyip, ürünü S4HANA'ya dönüştürmeye gerek kalmıyor. Simple saçmalığından vazgeçilmiş sonunda, çünkü ürün zaten S-imple 4 HANA. Neyse lafı çok uzatmadan, ürüne geçeyim. Bir kere ürün SAP ERP'nin yeniden yazılması üzerine kurulu. 

Nedir S4HANA'nın alamet-i farikası?

Bir kere SAP'i ürünü tasarlarken HANA veritabanının sunduğu, bellekiçi ve kolon bazlı yaklaşımla tasarlamış. Yani de-normalize ederek tasarlıyor ürünü. Ne demek şimdi bu de-normalize, özetle ilişkisel veritabanı tasarımının en önemli unsuru olan, veriyi farklı tablolara bölerek küçültmeyi umursamadan, kocaman(satır bazlı yaklaşıma göre) bir tabloya yazıyor. Örneğin ACDOCA (Finans verileri için) ya da MATDOC (Lojistik işlemsel verileri için)

Ayrıca eski moda olan ya da kavram karmaşına sebep olan ürün kirliliğinden de uzaklaşmaya çalışıyor gibi geldi bana ama göreceğiz, çünkü ürün daha çok yeni, sürekli gelişmeye devam edecek gibi.

Ürünü kurmaya başladık, bitince kendi tecrübelerimi de paylaşacağım. Ama çok merak edenler için bir kuple farklılık örneği:

Stok Yönetiminde artık bu eski dost transaction kodları olmayacak:

MB01, MB02, MB03, MB04, MB05, MB0A, MB11, MB1A, MB1B, MB1C, MB31, MBNL, MBRL, MBSF, MBSL, MBST and MBSU

@sarhanpolatates