Ana içeriğe atla

S/4 HANA Çağında iyi bir SAP Danışmanı Olabilmek için Gerekenler

SAP'nin ve Digital Dönüşüm çağının yeniden tarif edildiği dönemde, nasıl aranan bir SAP danışmanı olunur diye kendim için düşünürken aşağıdaki listeyi oluşturdum ve sizlerle paylaşmak istedim:

1. Öğrenin : iyi bir yemek pişirebilmek için taze, kaliteli ve sağlıklı malzeme kullanmak gerekir der, her ünlü şef. Danışmanlık da aynen böyledir, iyi bir danışman olmak için, kaliteli, taze ve doğru bilgi sahibi olmak şarttır. Günde en az 1 saatinizi okumaya ve araştırmaya harcamanızı öneriyorum.

2. Paylaşın: Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanan birisi olarak, mutlaka edinilen tecrübenin paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer çağınızın öncüsü olmak istiyorsanız, orijinal fikirlerinizi, saha ve proje bilgilerinizi mutlaka ilgili sosyal platformlarda paylaşın.

3. Ne yapmalı sorusuna cevap olun: Artık kimsenin bilmediği derinlemesine teknik bilgilerden çok, değer katan ve işletmeyi ileriye götüren katma değerli bilgilerin tercih edildiği dönemdeyiz. Önereceğiniz tüm bilgilerin, birilerinin işine yaraması gerekli. Nasıl yapılır sorusu yerine ne yapılmalı sorularına cevap olun.

4. Çevik olun: Eğer müşterinizin bir sorunu ya da talebi varsa, bir danışman olarak hızlıca çözüm sunmak zorundayız. Unutmayın siz oyalanırken, başkaları işi kapabilir. Eğer birden fazla alternatifiniz varsa içinden en uygun olanı bulmak için zaman harcamayın. En olası alternatifleri avantaj ve dezavantajları ile müşterinize hızlıca sunun ve en uygun olanı beraberce bulun.

5. Pozitif olun: Müşterinizle mücadele etmeyin, haklı olduğunuzu karşı tarafı bezdirerek ispat etmeye çalıştırmak, size sadece zaman ve sempati kaybettirecektir. Ayrıca rakiplerinizin çözümlerini çürütmeye de çalışmayın. Siz kendi çözümünüze odaklanın ve hep pozitif olun. Sempatik danışman aranan danışmandır.

6. Ulaşılabilir olun: Müşterilerinizden ve sorunlarından kaçmayın, soruları ve sorunları sevin ve yüzleşin. Unutmayın tüm müşteriler sorunlarını çözmüş ve zor zamanlarında yanlarında olmuş danışmanları hatırlarlar. 

Sevgiler,

@sarhanpolatates

Bu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…

Neden S/4 HANA'ya upgrade ya da migrate etmeliyim?

Internette bu soruyu aradığınıza göre büyük ihtimalle, mevcut SAP ERP 'nizden bir şikayetiniz yok. Büyük sorunlar ve sıkıntılar çok şükür geride kaldı, çok yoruldunuz ama kullanıcılar memnun sistem stabil.

Tam rahat bir soluk alacakken nereden çıktı şimdi S/4 HANA? SAP ERP gayet iyi, tüm ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, diye aklınızdan geçiriyorsunuz, ancak durum tam da böyle değil maalesef.
Kullandığınız ve memnun olduğunuz SAP ERP aslında 1992 yılında duyurulan R/3'ün 2004 yılında geliştirilmiş hali. 1992 yılında ilk duyurulduğunda çığır açmıştı. Bir çok firma ERP nedir bilmiyordu ya da kullandıkları sistemler mainframe ya da mini'ler üzerinde geliştirilmiş muhasebe ya da MRP temelli sistemlerdi, entegrasyondan bahsedilemezdi. İşte bu yıllarda SAP çığır açan client-server mimariyi ve Graphical User Interface'i temel alan R/3'ü ERP adıyla pazara sundu. 
Grafik ekranlar, masaüstü PC'nin de kaynaklarını kullanabilen son derece hızlı, entegre ve modern bir çözüm. O za…