Ana içeriğe atla

SAP ile Mobil Uygulama geliştirmek

Bu başlığı detaylandırmadan önce bir uygulama nasıl olursa mobil bir uygulama olur sorusunun cevabını bulmaya çalışmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum:

1. Sezgisel olmalı

Yani özel bir eğitime ya da dökümana ihtiyaç duyulmadan kullanılmaya başlanabilmeli.Aynı Facebook ya da twitter gibi. Ya da başka bir deyişle, apple store ya da andorid marketten indirilen herhangi bir uygulamanın kullanma klavuzunu okumaya ihtiyaç duymadan kullanılabilmesi gibi.

2. Hızlı olmalı

Akıllı cihazlardan ya da tabletlerden kullanılan bir uygulama için bekleyecek zamanı olmayan bir nesil tarafından kullanılacağını unutmadan geliştirilmeli uygulamalar. Komut verildiği anda sonuç gelmezse o uygulama daha doğmadan ölür.

3. Pratik olmalı

Artık karmaşık süreçlerle sonuca giden uygulamalar devri kapandı, insanlar yürürken, bir şeyler yerken ya da başka şeylerle ilgilenirken bir yandan da elleri telefonda bir takım işleri yapmak istiyorlar, mobil uygulama basit olmalı ve full konsantrasyon gerektirmemelidir.

4. Tek parmakla kullanılabilmeli

Aslında 3 no'lu madde ile ilgili ancak, burada önemli olan, kullanıcı arayüzü dizaynı, ikonlar ya da komut butonları insan eli ergonomisine uygun olmalı

5. Ucuz olmalı

Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de fiyatı, uygulama ne kadar mükemmel olursa olsun, eğer sahip olmak için yüksek bir bedel ödemek gerekirse, vazgeçilme ihtimali de o kadar artar.


Şimdi yukarıda toparlamaya çalıştığım mobil uygulama prensipleri ışığında SAP'de mabil uygulama nasıl geliştirilir sorusunun cevabına gelelim.

SAP ile aslında iki ana kategoride uygulama geliştirilebilir:

1. Browser temmeli
2. Native uygulamalar

Sonuçta her ikisi için de SAP Mobile Platform SDK işinizi görecektir. Daha çok bilinen adı ile SMP 3.0. Bu platform ile aşağıda daha detaylandırdığım türde mobil uygulama geliştirebilirsiniz, ihtiyaç duyduğunuz herşey burada mevcut:
  • Native Apps
  • UI5 Apps
  • Hybrid Apps
  • Meta-driven Apps
Daha detaylı bilgi için:  http://scn.sap.com/community/mobile

http://scn.sap.com/docs/DOC-49863

Sevgiler

@sarhanpolatatesBu blogdaki popüler yayınlar

S/4 HANA nedir?

SAP'nin yeni nesil kurumsal kaynak planlama uygulamalarının bütüne verdiği isim diyebiliriz. 
03 Şubat 2015 tarihinde SAP CEO'su Bill McDermott, kurucu ortağı Hasso Plattner ve Yönetim kurulu üyesi Bernd Leukert tarafından tüm dünyaya duyuruldu.


S/4 HANA ismi içinde yer alan S-> Simple (basit) 4'de 4. nesi anlamına gelmektedir.

SAP, S/4 HANA ile birlikte, basitleştirilmiş ve yeniden tasarlanmış iş süreçlerini vaadediyor. SAP ERP yeniden yazılıyor diyebiliriz. İlk kez 2014 yılında duyurulan Simple Finance ürünü S/4 içinde standart olarak sunuluyor.

S/4 HANA hem cloud'da hem de on-premise olarak kullanılabilecek. HTML5 tabanlı bir arayüzle kullanılabilecek. Bu yeni arayüzün adı Fiori. Ayrıca S/4 HANA içinde gerçek zamanlı olarak kullanılabilecek bir analitik engini olan HANA Live da yer alacak. Böylece hem OLAP hem OLTP aynı veritabanında yer alacak.
S/4 ile daha basit veri modeli olacağından daha az veritabanı tablosu olacak ve daha az veriye ihtiyaç duyulacak.

Konuyla ilg…

Key Innovations by S/4HANA 1709

Before the planned new version of S/4HANA 1709 has officially released, I had the planned innovations presentation pack from SAP. 

I would like to share with you since these information is free to share:

Version by version S/4HANA is offering better functionality and adoption path:


So the latest version is offering great functionality, Here are the Key Innovations:Better User Experience and Fiori Capabilities:


Usage of SAP Fiori 2.0 capabilities like SAP Fiori 2.0 overview pages, object pages and list reports.Conversion of legacy reports into SAP Fiori Apps via Analytical List PageIntegration of digital assistance capability: Usage of SAP Fiori Co-Pilot with quick actions and utilization of features like e.g. ‘Add from current screen’Establish EnterpriseSearch as useful entry point for every Business Object
Advanced Variant ConfigurationNew Engine Capabilities New state of the art algorithms designed together with Fraunhofer Institute Kaiserslautern, GermanyNew engine Performance optimized…

Neden S/4 HANA'ya upgrade ya da migrate etmeliyim?

Internette bu soruyu aradığınıza göre büyük ihtimalle, mevcut SAP ERP 'nizden bir şikayetiniz yok. Büyük sorunlar ve sıkıntılar çok şükür geride kaldı, çok yoruldunuz ama kullanıcılar memnun sistem stabil.

Tam rahat bir soluk alacakken nereden çıktı şimdi S/4 HANA? SAP ERP gayet iyi, tüm ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, diye aklınızdan geçiriyorsunuz, ancak durum tam da böyle değil maalesef.
Kullandığınız ve memnun olduğunuz SAP ERP aslında 1992 yılında duyurulan R/3'ün 2004 yılında geliştirilmiş hali. 1992 yılında ilk duyurulduğunda çığır açmıştı. Bir çok firma ERP nedir bilmiyordu ya da kullandıkları sistemler mainframe ya da mini'ler üzerinde geliştirilmiş muhasebe ya da MRP temelli sistemlerdi, entegrasyondan bahsedilemezdi. İşte bu yıllarda SAP çığır açan client-server mimariyi ve Graphical User Interface'i temel alan R/3'ü ERP adıyla pazara sundu. 
Grafik ekranlar, masaüstü PC'nin de kaynaklarını kullanabilen son derece hızlı, entegre ve modern bir çözüm. O za…