SAP ile Mobil Uygulama geliştirmek

Bu başlığı detaylandırmadan önce bir uygulama nasıl olursa mobil bir uygulama olur sorusunun cevabını bulmaya çalışmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum:

1. Sezgisel olmalı

Yani özel bir eğitime ya da dökümana ihtiyaç duyulmadan kullanılmaya başlanabilmeli.Aynı Facebook ya da twitter gibi. Ya da başka bir deyişle, apple store ya da andorid marketten indirilen herhangi bir uygulamanın kullanma klavuzunu okumaya ihtiyaç duymadan kullanılabilmesi gibi.

2. Hızlı olmalı

Akıllı cihazlardan ya da tabletlerden kullanılan bir uygulama için bekleyecek zamanı olmayan bir nesil tarafından kullanılacağını unutmadan geliştirilmeli uygulamalar. Komut verildiği anda sonuç gelmezse o uygulama daha doğmadan ölür.

3. Pratik olmalı

Artık karmaşık süreçlerle sonuca giden uygulamalar devri kapandı, insanlar yürürken, bir şeyler yerken ya da başka şeylerle ilgilenirken bir yandan da elleri telefonda bir takım işleri yapmak istiyorlar, mobil uygulama basit olmalı ve full konsantrasyon gerektirmemelidir.

4. Tek parmakla kullanılabilmeli

Aslında 3 no'lu madde ile ilgili ancak, burada önemli olan, kullanıcı arayüzü dizaynı, ikonlar ya da komut butonları insan eli ergonomisine uygun olmalı

5. Ucuz olmalı

Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de fiyatı, uygulama ne kadar mükemmel olursa olsun, eğer sahip olmak için yüksek bir bedel ödemek gerekirse, vazgeçilme ihtimali de o kadar artar.


Şimdi yukarıda toparlamaya çalıştığım mobil uygulama prensipleri ışığında SAP'de mabil uygulama nasıl geliştirilir sorusunun cevabına gelelim.

SAP ile aslında iki ana kategoride uygulama geliştirilebilir:

1. Browser temmeli
2. Native uygulamalar

Sonuçta her ikisi için de SAP Mobile Platform SDK işinizi görecektir. Daha çok bilinen adı ile SMP 3.0. Bu platform ile aşağıda daha detaylandırdığım türde mobil uygulama geliştirebilirsiniz, ihtiyaç duyduğunuz herşey burada mevcut:
  • Native Apps
  • UI5 Apps
  • Hybrid Apps
  • Meta-driven Apps
Daha detaylı bilgi için:  http://scn.sap.com/community/mobile

http://scn.sap.com/docs/DOC-49863

Sevgiler

@sarhanpolatates